Experter för stödprogrammen

EXPERTGRUPPEN FÖR KULTUR- OCH KONST­PROGRAMMET 2020-2022

Anna Sparrman (ordförande)
Yrke: Professor vid Linköpings universitetet, Tema Barn
Land: Sverige
Expertfält: Visuell kultur, barn och unga, barnkultur

Kristina Holgersen
Yrke: kompositör, textförfattare och sångare
Land: Danmark
Expertfält: musik

Ville Sandqvist
Yrke: skådespelare, regissör och vicedekan för Teaterhögskolan samt akademisk ledare för Öppna kampuset vid Helsingfors Konstuniversitet
Land: Finland
Expertfält: teater, performance, cirkus

Aka Hansen
Yrke: filminstruktør og daglig leder af Filmiliortarfik, filmværksted i Nuuk
Land: Grönland
Expertfält: film, festivaler, barn & unga

Ingi Joensen
Yrke: visuell konstnär
Land: Färöarna
Expertfält: foto, bildkonst, video

Hanna Hagmark
Yrke: verkställande direktör, Stiftelsen Ålands Sjöfartsmuseum
Land: Åland
Expertfält: museer, historia

Victor Mutelekesha
Yrke: installationskonstnär
Land: Norge
Expertfält: visuell konst

NORDISK-BALTISKA MOBILITETS­PROGRAMMET FÖR KULTUR 2021-2023

Expertgruppen för Mobilitetsstödet:

Kristoffer Lindhardt Weiss 
Yrke: arkitekt
Land: Danmark
Expertfält: arkitektur

Zane Onckule
Yrke:
Land: Latvia
Expertfält: samtidskonst, kuratering

David Kozma
Yrke:
Land: Finland
Expertfält: teater, tvärkonstnärlighet, mångfaldsfrågor

Ragnhild Hemsing
Yrke: musiker
Land: Norge
Expertfält: musik

Per Ananiassen
Yrke:
Land: Norge
Expertfält: teater

Karina Lykke Grand
Yrke:
Land: Färöarna
Expertfält: konsthistoria, museer

Expertgruppen för Nätverksstödet:

Søren Burholt Kristensen
Yrke: musiker
Land: Danmark
Expertfält: musik

Anna Júlía Friðbjörnsdóttir
Yrke: visuell konstnär
Land: Island
Expertfält: visuell konst

Triinu Aron
Yrke: dansare
Land: Estland
Expertfält: dans, performanskonst

Daniel Urey
Yrke:
Land: Sverige
Expertfält: hållbarhet, nätverk

Expertgruppen för Residensstödet:

Kati Laakso
Yrke: direktör
Land: Finland
Expertfält: visuell konst, design

Jonas Tertelis
Yrke:
Land: Litauen
Expertfält: tv, film, barn & unga

Kajsa Sundin
Yrke: författare
Land: Sverige
Expertfält: litteratur

Karl Henrik Edlund
Yrke: fotograf
Land: Åland
Expertfält: fotografi, film

Expertgruppen för Volt 2020-2022

Aka Hansen
Yrke: Regissör och verksamhetsledare för filmverkstaden Filmiliortarfik i Nuuk
Land: Grönland
Expertfält: Film, festivaler, barn & unga

Snorri Másson
Yrke: Journalist och lärare
Land: Island
Expertfält: Språk, litteratur och media

Jasper Siverts
Yrke: Bildkonststuderande
Land: Norge
Expertfält: Bildkonst, performans och koreografi

Anna Sparrman
Yrke: Professor vid Linköpings universitetet, Tema Barn
Land: Sverige
Expertfält: Visuell kultur, barn och unga, barnkultur

 

Expertgruppen för Norden 030

Amund Røhr Heggelund (ordförande)
Yrke: PR och internationella relationer
Land: Norge

Rói Dam Dalsgarð
Yrke: Ungdomskoordinator
Land: Färöarna

Lotta Jarvenius Rössner
Yrke: Projektmedarbetare, internationella ungdomsärenden
Land: Sverige

Mia Hanström
Yrke: Ungdoms- och jämställdhetskonsult
Land: Åland

Ragnheiður Sigurðardóttir (suppleant)
Land: Island

Clara Halvorsen (suppleant)
Land: Danmark