Tukiohjelmien asiantuntijat

KULTTUURI- JA TAIDEOHJELMAN ASIANTUNTIJA­RYHMÄ 2020-2022

Ville Sandqvist (puheenjohtaja)
Ammatti: näyttelijä, ohjaaja, Teatterikorkeakoulun varadekaani sekä Helsingin taideyliopiston avoimen kampuksen akateeminen johtaja
Maa: Suomi
Taide- ja kulttuuriala: teatteri, performanssi, sirkus

Kristina Holgersen
Ammatti: säveltäjä, sanoittaja ja laulaja
Maa: Tanska
Taide- ja kulttuuriala: musiikki

Aka Hansen
Ammatti: elokuvaohjaaja ja Nuukin Filmiliortarfik-elokuvatyöpajan toimitusjohtaja
Maa: Grönlanti
Taide- ja kulttuuriala: elokuva, festivaalit, lapset ja nuoret

Ingi Joensen
Ammatti: kuvataiteilija
Maa: Färsaaret
Taide- ja kulttuuriala: valokuva, kuvataide, video

Hanna Hagmark
Ammatti: Ålands Sjöfartsmuseum -säätiön toimitusjohtaja
Maa: Ahvenanmaa
Taide- ja kulttuuriala: museot, historia

Victor Mutelekesha
Ammatti: installaatiotaiteilija
Maa: Norja
Expertfält: kuvataide

POHJOISMAIDEN JA BALTIAN MAIDEN KULTTUURIALAN LIIKKUVUUS­OHJELMA 2021-2023

Liikkuvuustuen asiantuntijaryhmä:

Kristoffer Lindhardt Weiss
Ammatti: arkkitehti, pääjohtaja Arkitektens Forlag, toiminnanjohtaja The Danish Architectural Press
Maa: Tanska
Taide- ja kulttuuriala: arkkitehtuuri

Zane Onckule
Ammatti: kuraattori, Program Director, Kim? Contemporary Art Centre, Riga
Maa: Latvia
Taide- ja kulttuuriala: nykytaide, kuratointi

David Kozma
Ammatti: Artistic director, European theatre collective
Maa: Suomi
Taide- ja kulttuuriala: teatteri, taiteen moninaisuus

Ragnhild Hemsing
Ammatti: muusikko
Maa: Norja
Taide- ja kulttuuriala: musiikki

Per Ananiassen
Ammatti: dramaturgi Trøndelag Teater
Maa: Norja
Taide- ja kulttuuriala: teatteri

Karina Lykke Grant
Ammatti: Pääjohtaja, PhD. The National Gallery of the Faroe Islands
Maa: Färsaaret
Taide- ja kulttuuriala: taidehistoria, museot

Verkostotuen asiantuntijaryhmä:

Søren Burholt Kristensen
Ammatti:
Maa: Tanska
Taide- ja kulttuuriala: musiikki

Anna Júlía Friðbjörnsdóttir
Ammatti: Kuvataiteilija
Maa: Islanti
Taide- ja kulttuuriala: kuvataide

Triinu Aron
Ammatti: tanssija
Maa: Viro
Taide- ja kulttuuriala: tanssi, performanssitaide

Daniel Urey
Ammatti:
Maa: Ruotsi
Taide- ja kulttuuriala: kestävä kehitys, verkostot

Residenssikeskusten tuen asiantuntijaryhmä:

Kati Laakso
Ammatti: johtaja
Maa: Suomi
Taide- ja kulttuuriala: kuvataide, design

Jonas Tertelis
Ammatti:
Maa: Liettua
Taide- ja kulttuuriala: televisio, elokuva, lapset ja nuoret

Kajsa Sundin
Ammatti: kirjailija
Maa: Ruotsi
Taide- ja kulttuuriala: kirjallisuus

Karl Henrik Edlund
Ammatti: valokuvaaja
Maa: Ahvenanmaa
Taide- ja kulttuuriala: valokuvaus, elokuva

VOLT-TUKIOHJELMAN ASIANTUNTIJARYHMÄ 2020-2022

Aka Hansen
Ammatti: elokuvaohjaaja ja Nuukin Filmiliortarfik-elokuvatyöpajan toimitusjohtaja
Maa: Grönlanti
Taide- ja kulttuuriala: elokuva, festivaalit, lapset ja nuoret

Snorri Másson
Ammatti: Toimittaja ja opettaja
Maa: Islanti
Taide- ja kulttuuriala: Kielet, kirjallisuus ja media

Jasper Siverts
Ammatti: Kuvataideopiskelija
Maa: Norja
Taide- ja kulttuuriala: Kuvataide, performanssitaide, koreografia

Anna Sparrman
Ammatti:  Linköpingin yliopiston lapsitutkimuksen professori
Maa: Ruotsi
Taide- ja kulttuuriala: visuaalinen kulttuuri, lapset ja nuoret, lastenkulttuuri

NORDEN 0-30 -TUKIOHJELMAN ASIANTUNTIJARYHMÄ

Rói Dam Dalsgarð
Maa: Färsaaret

Amund Røhr Heggelund (puheenjohtaja)
Maa: Norja

Lotta Jarvenius Rössner 
Maa: Ruotsi

Mia Hanström
Maa: Ahvenanmaa

Ragnheiður Sigurðardóttir (varajäsen)
Maa: Islanti

Clara Halvorsen (varajäsen)
Maa: Tanska